Vaata pilte

BORNEO- dzunglist paradiisirandadeni

100% eksootika

16.03.-01.04.2018 ja 19.10.-4.11.2018
100% eksootika

9f7cbcd31ee551b6b58ac982d0fd8bf2-borneo

 

Juba Borneole maandudes võib õhust aimata tõelist eksootikat. Borneo on maailma suuruselt kolmas saar ja kuulub kolmele eri riigile. Üheks Borneo võtmesõnaks on väga  liigirikkad vihmametsad koos dzunglijõgede ja salapäraste koobastega. Ainulaadne taimestik ja loomastik, üks kahest kohas maailmas, kus saab looduses näha orangutane. Kuid tegemist on siiski saarega – seega lisaks põnevale dzunglile ka palju imekauneid ja troopilisi saari ning rannaalasid. Kuid see pole veel kõik – ka mäesõpradele on siin midagi – Kinabalu mägi. Ning muidugi ka põnev kohalik  eluviis, mis on läbipõimunud  erinevate hõimutraditsioonidega.

Selle reisi käigus kõike ülaltoodut kogemegi:) .Kahe nädala jooksul jõuame Malaisia Sabahi osariigile sõna otseses mõttes tiiru peale teha ja korPinnacles_at_Mulu_2raks põikame ka naaberosariiki Sarawaki.

Reisi käigus saame matkata, liikuda mööda jõgesid ja merd, snorgeldada või sukelduda, uurida koopaid ning kuulata vihmametsade hääli. Kindlasti kohtume ninaahvide ja orangutanidega. Kui veab, näeme õitsemas maailma suurimat putuktoidulist lille – rafflesiat. Aja võtame maha paariks rannapäevaks Mabuli saarel. Huvilistel on võimalik lisatasu eest vallutada ka mt Kinabalu 4095-meetrine tipp.

Sapi-Island-Kota-Kinabalu

Kuna Borneo on siiski suur  saar , siis  tuleb valmis olla mõneks pikemaks bussisõiduks ja paariks siselennuks, kuid minu kogemus näitab, et nähtu ja kuuldu on igati vaeva väärt.

Täpsemat kirjeldust, mida teeme ja näeme, saab lugeda reisikavast.

 

Laupäeva õhtul saabumine Sabahi osariigi pealinna  Kota Kinabalu lennujaama.borneo

Majutus kesklinna hotelli.

 

1.päev

 

Aklimatiseerumine ja ajavahega kohanemine.

Külastame suurt vabaõhuturgu, kus müüakse kõike, mida oskame ette kujutada. Paar tundi pühendame turuga tutvumisele ja soovi korral sisseostude tegemisele.

Eriti suurtele shoppajatele on ka linnas käsitööturg ja õhtuti rannapromenaadil rikkaliku mereanni ja kalavalikuga toiduturg.  Gurmaanidele üht -teist proovimiseks:)

Kes aga pigem sooviksid ujudes ja snorgeldades end turgutadad, siis seda pakuvad mitmed lähedal olevad saared:) 

Õhtul külastame Mari- Mari Cultural Village´t - sissevaade ja tutvus Borneo ajaloo, arhitektuuri, kultuuri ja toiduvalmistamisele.

night-market-kota-kinabaluÕhtu lõpetab tantsuetendus ja õhtusöök.

Majutus hotellis 

 

 

 

2-4.päev

Hommikupoolikul lendame Mulusse, kust algab meie esimene dzungliseiklus ja kus veedame kolm järgnevat päeva. tour-fairy-feature-1170x532

Majutume majakestes keset lopsakat loodust ja dzunglihääli.

Lõuna ja õhtusöögi eest hoolitsevad kohaliku küla majapidamised. Leiame koos sobivaima söögikoha:) 

Meie majutuskoha läheduses on hulganisti erinevaid matkaradasid, mis sobivad seiklushimulisematele ideaalselt ka iseseisvalt avastamiseks.

Esimesel õhtul teeme lühikese öömatka. Matk toimub mööda laudteed. Suuri loomi selles pargis ei kohta, küll aga võib tähelepanelik vSTB-mulu-langs-cave-01aataja leida erinevaid pisielukaid (naljakad putukad, teod, sisalikud) ja garan
teeritud on kõrvulukustav džunglikontsert.

Teise päeva hommikupoolikul võtame ette matka mööda puulatvadesse ehitatud 480 m pikkust laudteed, kust avaneb vaade vihmametsale 
hoopis teisest vaatenurgast. Pärast seda võib omal käel tutvuda lähiümbruse ja matkaradadega või lihtsalt puhata ja nautida ümbritseva vihmametsa lopsakust ja hääli.boatridemulu

Õhtupoolikul matk koobastesse kohaliku giidiga.  Jalutame mööda laudteed ning külastame kahte suurepärast koobast muljetavaldavate stalaktiitide ja stalagmiitidega. Need koopad on koduks hiiglaslikule 3 miljoni suurusele nahkhiirte kolooniale. Pärast koobastega tutvumist jääme
 vaateplatvormile ootama nahkhiirte väljalendu koobastest enne päikeseloojangut. See on tõeliselt muljetavaldav vaatepilt. Vihma korral eelistavad nahkhiired kahjuks koju jääda. 


 Kolmanda päeva hommikut alustame paadisõiduga  mööda Melinau jõge. Peatume kohalikus külas, kus külastame väikest käsitööturgu ja heidame pilgu kohalikele elamutele. Teele jäävad veel mõned koopad -  matkarada sisaldab ka treppe, millest peame vapralt üles ronima, kuid teekond väärib seda igati:)

Pärast kaht lendu ja bussisõitu jõuame  hilisõhtul Sempornasse.

Oleme jõudnud Sabahi lõunaserva Celebesi mere äärde. See piirkond on tuntud kui sukeldujate paradiis. Lähikonnas paikneb arvukalt väikesi paradiisisaari ning värvikirevaid sukeldumis- ning snorgeldamispaiku.

Majutus Semporna linnahotellis

 

 

6.päev 2

5.päev

Hommikul ootab meid paadireis paradiisisaartele:) - Tun Saksipadan-island-in-malaysia-ed-robinsonaran Marine Parki, kus meie teele jääb suisa kolm saart .  Ühel neist  saab ka oma vastupidavuse proovile panna ning ronida 600 m kõrguse mäe tippu, kust avanevad hingematvad vaated . Vahelduseks ronimisel teeme paadiga  snorgeldamispeatus järgmise  saare lähistel, kus ootab ees imepärane veealune maailm.  Sellele järgneb päeva pärl – Sibuani saar, mis on väike, kuid olemuselt tõeline paradiisisaar lumivalge liivaranna ja kõrge palmisaluga. Saarel on ka väike meremustlaste külake, mis on ka ainus asustus saarel.

Majutus Semporna linnahotelllis

6-7.päev

Varahommikul paaditransfeer Mabuli saarele, kuhu jääme 2ööks. Saar on väike ning jalutades on võimalik see tervikuna üle vaadata. Siin lubame endale rannapuhkuse, snorgelgdame ning huvilistel on võimalik ka sukelduda. Saarel on ka kaks filipiini külakest, kus saab pilgu heita ka kohalike elamisele-olemisele.

 

8.päev

Mereäärest dzunglisse:)101000028_2

Hommikul paaditransfeer Sempornasse. Edasine reis
kulgeb bussiga. Pärast 5-tunnist bussisõitu jõuame Kinabatangani jõe piirkonda kus
 meid ootab džunglilaager . Laagrisse jääme kaheks ööks. Majutus dzunglihüttides.

Õhtul ootab meid veel ees kahetunnine paadireis ning öömatk. Seekord on oodata ka suuremad Borneo fauna esindajaid - ahve, linde, krokodille ning hea õnne korral ka pügmee-elevante.sabah-KRiver-elephant-03

9.päev

Varahommikune paadimatk, kus vaatame päikesetõusu Kinabatangani jõel ning näeme mõnda laisklevat krokodilli. Pärast hommikusööki 2-3 tunnine jalgsimatk ja peale lõunasööki ning puhkust järjekordne paadimatk jõel.

 10.päev

Peale varahommikust paadimatka ja hommikusööki asume teele Sepiloki (ca 2,5 tundi)

Sepilok on eelkõige tuntud oma   orangutanide ja päikesekarude rehabilitatsioonikeskuste poolest. Külastame neid mõlemaid. Kusepilok_orang_utan_sanctuary_16p7dn1-16p7dn4i toimub toidujagamine, tulevad orangutanid ümbruskonna vihmametsadest kohale maiuspalu otsima. Peale nende ilmuvad toidujagamisele ka kutsumata külalised – nahhaalsed makaagid, kes üritavad oma osa näpata. Pärast söötmist astume läbi niinimetatud lastetoast, kus näeme askeldamas orangutanide järeltulevat põlvkonda, kes mingil põhjusel on orvuks jäänud ning keskuses valmistatakse neid ette iseseisvaks eluks vabas looduses.

Õhtul võimalik osaleda öömatkal.

Ööbime Sepilokis

images-1

11.päev.

Kohtume ninaahvidega, kes elavad ainult Borneo saarel ning on tõeliselt lahedad tegelased. Käime kahel söötmisplatvormil, kuhu ahvid ümbruskonna metsadest söögiajaks kogunevad. Tegemist ei ole loomaaiaga, avid keda 
ohtame, elavad looduses metsikult. Ümbruskonnas teostatud massilise metsaraie tõttu on nende territoorium jäänud väikeseks ja toiduga on raskusi, mistõttu on organiseeritud ahvidele lisatoidu jagamine. Seega on nad inimborneo-1estega harjunud ja lasevad ennast lähedalt imetleda ning pildistada. Katsumine pole soovitatav, kuid julgemad on ka seda teinud.

Pealelõunal võimalik matkata ümbruskonnas, külastada San
dakani linna või lihtsalt hotellis mõnusalt puhata.

Ööbime Sepiloki

 

12.päev 

Edasi kulgeb meie ringreis Sabahi osariigi idapoolses osas ja täpsemalt võtame suuna mt.Kinabalule .

Naudime kauneid vaateid mäele ja Kundasangi orule. Kundasang on Sabahi suur juurviljaaed. Kuna siin on jahedam ja niiskem, tegeletakse siinkandis usinalt põllumajandusega. Külastame kohalikku turgu ja teeme petusi kaunite vaadete nautimiseks. Majutume Kinabalu rahvuspargis. Siin võib meid üllatada oluliselt kargem õhk kui see, millega reisi jooksul juba harjuda oleme jõudnud.

 

13.päev1360066270

Alustame päeva suplusega Poring Hotspringi kuumaveeallikate pargis. Selles piirkonnas on võimalik näha ka õitsemas maailma suurima õiega putuktoidulist lille - rafflesiat. Kuna õis püsib vaid viis-kuus päeva, on jällegi tarvis loota heale õnnele.

Edasi külastame Kinabalu pargi keskust, kust stardivad matkajad Kinabalu 4095-meetrist tippu vallutama. See on Malaisia kõrgeim tipp ja tänu sellele on Kalimantan (Borneo) ka mitte ainult suuruselt maailma k
olmas saar vaid ka kõrguselt maailma kolmas saar.14.päev 2

Külastame siinset botaanikaaeda, kus on võimalik näha erinevaid orhideelisi, kanntaimi ning petrooleumipuud, mille viljad on kergesti süttivad.

(Soovijail on võimalik lisatasu eest võtta ette Kinabalu mäe tippu ronimine. Matkaks kulub kaks päeva, kuna vajalik ka mäel ööbimine. Tipputõus ei eelda erilist füüsilist ettevalmistust, vaid ennekõike visaLonghouse-1dust ja head tahet. Vajalikud on ka soojemad riided (temperatuur tipus võib vahel lausa nullkraadini langeda) ning korralikud matkajalanõud. Soovijatel tuleb broneering teha vähemalt kaks kuud enne reisi).

Õhtuks jõuame tagasi linna. Lõpuõhtusöök kohalikus vabaõhu mereannirestoranis

14.päev

 

maxresdefault

Aeg viimasteks sisseostudeks ja asjade pakkimiseks.

Enne lennujaama minekut külastame veel water-village’t ja joome teed-kohvi ühes seal elava pere kodus.

Õhtupoolikul transfeer lennujaama. Algab kojulend.

Hind 2200 eur on kohapealne pakett ühele inimesele kaheses toas.

Kohapealse  paketi hind  koos rahvusvaheliste lendudega on 3200 eur/inimene.  

Kui saadaval on soodsama hinnaga lennupileteid, siis heameelega aitame leida ka neid:) 

Kohapealse paketi hinda kuulub:

- majutus kahestes tubades vastavalt reisikirjeldusele koos hommikusöökidega

- kogu kohapealne transport, s.h. siselennud, paadisõidud

- kogu kohapealne  kirjeldatud programm koos sissepääsutasudega

- reisijuht Anu Sõnajalg 24 h:)

- kohapealsed kohalikud giidid

islands-gaya-island-tar-park-kota-kinabalu

Anu Sõnajalg

Anu SõnajalgOlen pikalt endamisi mõtisklenud, millal mina reisipisikuga nakatusin. Oli selleks osalemine Pioneeride Maja rahvaste sõpruse klubis või andis esimese tõuke reisimiseks üliõpilasmaleva-aegne suvi Aeroflotis stjuardessina? Tänaseks on reisipalavik muutunud krooniliseks ning kui ühtegi piletit parajasti sahtlis ei ole, poeb rahutus kiiresti hinge.

Reisimist alustasin paketireiside ja lähemate sihtkohtadega. Üsna varsti aga tundus, et kaugemal on põnevam ja eksootilisem. Nii pöörasin pilgu Aasia poole ja soe suhe Aasia riikidega on kestnud nüüdseks juba üle 10 aasta.

Malaisiat külastasin esmakordselt 2006. aastal. Reis jättis kustumatu mulje ning tänaseks olen Malaisias käinud ühtekokku neljal korral. Kahel viimasel korral olen reisisihiks valinud just Borneo.

Borneo erilisust ja maagiat ei ole võimalik paari sõnaga edasi anda, seda peab ise kaema. Borneole jõudes lööb südamesse soe tunne ning äratundmisrõõm, mille sarnast mina mujal veel kogenud ei ole.

Borneo on kaugem ja eestlaste poolt mõnevõrra vähem külastatud paik, mistõttu tahaksin oma vaimustust ja elamusi Borneol ka teistega jagada. Soovin, et ka meie loodus- ja reisihuvilised seda sõbralikku omapärase taime- ja loomariigiga maad rohkem tundma saaksid.

Ole kursis põneva reisiinfoga

Pane siia oma meiliaadress ja oled toimuvaga kursis,Liitu uudiskirjaga!