Vaata pilte

Iraan- päikeseline Pärsia

06.04.-16.04.2019 ja 06.10.-16.10.2019

 


IRAAN – PÄIKESELINE PÄRSIA

 

Tänapäeval on maailmas vähe selliseid riike, mille kohta tegelik info puudub, kuid mille kohta on ometigi loodud palju eelarvamusi. Üks sellistest lugudest pajatab Iraanist. Milline aga on Iraan tegelikult? Maalilised maastikud, rikkalik kultuuripärand, imeline käsitöö ja mustrid, rahvuslikud traditsioonid ja maitsemeeli paitavad toidud. Väga  pikalt on vana Pärsia – Iraan olnud  tavareisijale suletud või raskesti kätte saadav. Kuid nüüd kutsume Sind seda koos meiega avastama.

Iraan tuleb sõnast Aryan ja tähendab pärsia keeles aarialaste maad, mis sai Pärsia nimeks aastal 1935. Iraani nimi aga ulatub juba 1000 aastat eKr põlisasukate, zoroastrite aega ja selle kinnistumine tänapäeval, oli ammu unustatud vana, kasutusele võtmine.

Iraani ja iraanlasi iseloomustab eelkõige sõbralikkus, mida kinnitavad eranditult kõik seda riiki külastanud inimesed. Sõbralikkusest ja külalislahkusest on saamas Iraani kaubamärk.  Kus iganes Sa ka ei oleks, pakuvad iraanlased sulle abi ja vajadusel oma kodu, selleks, et rännakul toime tulla ja edasi liikuda.

Meie reis sel salapärasel ja kultuuririkkal  maal viib meid tähtsamatesse Pärsia keskustesse, mille hulgas on rohkesti UNESCO maailmapärandisse kuuluvaid vaatamisväärusi. Kiirele suurlinnale Teheranile sekundeerivad, hoopis väiksemad ja teistsuguse kiiruse ja ilmega linnad nagu Shiraz, Esfahan ja Yazd. Kõigil neil oma iseloom ja eripära. Shiraz ja Esfahan on nautinud erinevatel aegadel ja erinevate valitsejate all ka Pärsia pealinna staatust ning hiilgavad oma islami arhitektuuri poolest.

Yazd on iidne kõrbelinn, Iraani südames, mis tänaseni jäänud Pärsia pärisusu zoroastrismi keskuseks. Omapärase arhitektuuriga linn, kus mitmed keerukad elemendid, räägivad kõrberahva tööst kuivas ellujäämise nimel. Väljapaistvalt projekteeritud kanalite ja nn tuulepüüdjate süsteem, on mõeldud kohalikele elanikele väiksemagi tuuleiili ja veepiisa kinni püüdmiseks.

Oma reisil külastame muistset Pärsia Impeeriumi ahhemeniidide pealinna Persepolist ja kuningate hauakambreid Naghsh-e Rostamis ning Kyros Suure hauda Pasargadaes. Hiilgeaegadel laius Ahhemeniidide riik Liibüast Aafrikas, kuni Induse jõeni India piiril.

Linnadega tutvumist, täiendab õhtu Matinabadi kõrbelaagris, teel tagasi Teherani. Matinabad on Iraani esimene ökoturismi küla, mis asub Iraani suurima rahvuspargi Dasht-e-Kaviri ja soolajärve läheduses. Tagasiteel külastame ka Kashani, mis on tuntud oma keraamika ja vaibatööstuse poolest ning jalutame UNESCO maailmapärandisse kuuluvas Fin aias.

Ja muidugi ei puudu meie reisilt kohalik melu, sõbralikkus, poeesia ja  pärsia elu iseloomustavad põnevad toidukorrad.

 

Reis Iraani toimub koostöös trip.ee -ga.

1 päev 

 

Saabumine

 

Saabumine Teherani. Giidi tervitussõnad ning transfeer hotelli. Ööbimine Teheranis.

 

2 päev 

 

Teheran

 

Täna avastame koos giidiga Iraani pealinna, mis on ühtlasi suurim linn Iraanis. Ajast, mil Teheranist sai pealinn, on rahvaarv jõudsasti kasvanud ning täna on see koduks juba 15 miljonile elanikule.

Alustame linnaga tutvumist Golestani paleest, mis on linna vanim ja rikkalikum ajalooline monument. Palee on ehitatud aia ümber ning selle rikkalikult kaunistatud interjöör on iseloomulik Kajarite dünastia ajastule, sisaldades 18 sajandi tehnoloogilisi edusamme, mis on jätkuvalt inspireerinud Iraani kunsti ja arhitektuuri. Palee majade kompleks on Versaillest inspireeritud, peeglitega kaetud Marmor Trooni saali kasutati viimase šahhi kroonimisel ja Etnograafia muuseumina.

Seejärel suundume Iraani Rahvusmuuseumi, kus hoitakse riig

i ajaloolisi ja kultuurilisi väärtusi, mida on üle 300 000 eksponaadi ning millest vanimad pärinevad rohkem kui 30 000 aastatetagustest perioodist. Rahvusmuuseum on kahes eraldi hoones, millest üks on pühendatud islami eelsele ja teine islami perioodile. Väljapaistvamad eksponaadid hõlmavad kõike, alates Persepolisest leitud hiiglaslikest kividest, kuni iidsete müntide ja Koraani ajalooliste koopiateni.

Õhtul külastame Juveeli Muuseumi või kui Juveeli Muuseum on kinni, siis Sad Abad´i paleekompleksi. Õhtu lõpetab reis Miladi torni. Miladi torn on multifunktsionaalne torn, mis valmis 2008 aastal ja on üks tuntumaid Teherani maamärke, millest avaneb ilus vaade Teheranile, jäädes kauaks meelde. Ööbimine Teheranis.


3 päev. 

 

Teheran – Shiraz


 

Hommikul lend Shirazi, saabumisel alustame linnaekskursiooniga
väljapaistvamates kohtades. Shiraz on Farsi provintsi pealinn ja Pärsia kultuuri kese, kaunite aedade ja pärslaste poolt armastatud poeetide linn. Me käime Nasir ol Molk mošees ja Narenjestani aias, mis pärineb aastast 1257 ning mille kaunite puude vahel on rikkalikult dekoreeritud paviljon (aiamaa). Jalutame Vakili basaarile, mis on rajatud 11 sajandil ning on Iraani ajaloos üks kauneim ja olulisim turg. Pärast seda teeme väikse ekskursiooni Arg-E
Karim
´i – Karim Khani tsitadelli, mis asub kesklinnas ning sai oma nime 18 sajandi Zandi dünastia kuninga järgi, kes tegi Shirazist Pärsia pealinna. Saame lähemalt teada kuningas Karim Khani tsitadellist ja tema dünastiast. Lõpuks naudime Ali Ebn-e Hamze ja Shah Cheraghi pühakodade vaateid ja säravaid kupleid. Ööbimine Shirazis.

 

 

4 päev 

 

Shiraz - Persepolis

 

Ekskursioon Persepolisesse (Takht-é Jamshid), legendaarse Pärsia impeeriumi südamesse. Iidse maailma üks kõige suurem arhitektuuriline ime, rajatud Darius Suure poolt, kes tegi sellest oma pealinna 518 e.m.a. Teel külastame Naghsh e Rostami ahhemeniidide dünastia kuningate hauakambreid ja nekropoli.
Olles tagasi Shirazis külastame Iraani tuntuimate poeetide Hafezi ja Sa´adi haudu, kelle luuletusi ja lugusid teab iga iraanlane.

 

 

5 päev 

 

Shiraz – Pasargade – Yazd

 

Lahkume Shirazist ja suundume bussiga Yazdi. Teel peatume UNESCO
maailmapärandisse kuuluvas Pasargadaes, Kyros Suure haual (600-530 e.m.a). Siin avaldas austust ka Aleksander Suur, sest Kyros oli üks tema eeskujudest, kui ideaalse valitseja võrdkuju. Saabumisel Yazdi külastame Amir Chakhmaqi kompleksi, mis on Iraanis üks erakordsemaid. Lisaks erilisele 3-korruselisele mošeele on seal veel mitmeid tähelepanuväärseid ja põnevaid struktuure. Majutumine hotelli. Öö Yazdis.

 

 

6 päev 

 

Yazd - Esfahan

Täna on programmis ekskursioon koos kohaliku eksperdiga, kes jagab kommentaare. Yazd pärineb ajast 3000 aastat e.m.a ja paikneb alal, kus kaks kõrbe koonduvad. See oli legendaarne Siiditee peatuskoht ning linna eemale jääv asukoht, hoidis seda sajandeid eemal kõigist sõjaõnnetustest ja purustustest, mistõttu on kohalik kultuur püsinud tugevana. See linn on ehitatud valdavalt adobe materjalist ja mudatellistest. Peale selle, et Yazd on oluline kõrbe „sadam” kauplejatele, on Yazd ka põhiliseks Zorastrite religiooni keskuseks. Zoroastrid austavad tuld nagu püha olemust, mis pärineb kõrgeimast jumalast Ahura Mazdast ja mis juhib püha tõeni usklike südametes ning meeltes.
Nende püha kohta kutsutakse Tuletempliks, kus hoitakse püha tuld kogu aeg põlemas. Me külastame Iraani kõige tähtsamat säilinud tuletemplit Ateshkadehi, Yazdis.
Käime ka Vaikuse tornides, kuhu zorastrid viisid surnud inimesed, et vältida maa saastumist.

Seejärel viib meid pärastlõunane ekskursioon Bagh-E-Dolatabadi, ainulaadsesse kaheksanurksesse ehitisse, kus on linna kõige kõrgemad tuulepüüdjad.

Siin demonstreeritakse meile eelkõige nende tornide efektiivsust.
Uurime ka Yazdi Reede mošeed. 12 sajandist pärinev mošee on tänaseni toimiv. See ehitati esmalt Al-e Bouyehi dünastia, Ala´oddoleh Garshabi ajal. Mošee ehitati suuresti ümber 1324 ja 1365 a ning on 14 sajandi üks väljapaistvamaid Iraani ehitisi. Mošee külastuse lõpus asume teele Esfahani poole. Vähem kui 350 km sõitu väikeste peatustega. Jõudes Esfahani on lõõgastav jalutada Zayanderoudi kaldal ning külastada kuulsaid vanu sildu. Öö Esfahanis.

 

7 päev 

 

Esfahan

 

Iraanlased ütlevad, et Esfahan, Safaviidide dünastia pealinn 16 sajandist, on „pool maailma”.

Ekskursioon, mida juhib kohalik ekspert, hõlmab kahte kõige muljetavaldavamat mošeed, mis asuvad keset arvukaid tähelepanuväärseid vaatamisväärsusi linna keskuses- Naqsh-e Jahanil, linna suurimal väljakul, mis on rajatud 17 sajandil. Suur avatud väljak on ääristatud võlvkaartega ja ümbritsetud Šeik Lotfollahi ning Imaami mošeedega. Saame imetleda nende suurepärast arhitektuuri ja kivitöö kujundust. Me jalutame läbi ka Ali Qapu paleest, selle lummavast muusikatoast ja rõdult, kust avaneb suurepärane vaade väljakule, kus kunagi istusid Safavidide kuningad polo turniire vaadates. Väljaku teise otsa jõudes siseneme bazaarile, mis oli ja on üks kõige olulisem element iga Iraani ja Pärsia linna juures ning asub keskuste naabruses. Esfahani bazaar on üks Iraani kuulsamaid, lisaks tekstiili ja vaibakaupmeeste, ehtekunstnike ja käsitööliste, vürtside müüjate ja paljude muude kõrval.

  8 päev

Esfahan - Matinabad

 

Täna lahkume Esfahanist ja alustame teekonda Matinabadi. Aga esmalt õpime tundma Esfahani veelgi põhjalikumalt ja seda läbi erinevate vaatamisväärsuste.
Esiteks suurepärane Reede mošee koos oma kuulsa Uljaytu Mihrabiga, Khan II perioodist, kunstiline peenkrohv, tihedalt kaetuna Koraani kirjutistega. Seejärel jätkame külastust Chehel Sotunis, hallis, mis ehitati Shah Abbas II-le riiklikeks vastuvõttudeks. Viimasena tutvume Armeenia kvartalis küllusliku Vank katedraaliga, mis on olnud kohalike armeenlaste kultuurikeksuseks läbi aegade. Jätkame sõitu Matinabadi, kus kohtume külaelanikega ning enne magama minemist kogeme Atashouni, koguneme lõkke ümber ning naudime tähistaevast.

 

 

 

 

9 päev 

 

Matinabad - Kashan - Teheran

Peale kaameli- või rattasõitu (soovi korral), alustame sõitu Kashani, rooside ja vaipade linna, mis on rikas nii kultuuri, kui ajaloo poolest. Peale Kashani jõudmist külastame Fin aeda. Tegemist on Pärsia ajaloolise aiaga, kus asub ka Kashani Fin hamam. Siin mõrvati tuntud Kajarite nõunik Amir Kabir, kuningas Nasereddin šahhi poolt saadetud palgamõrvari käe läbi, 1852 aastal. Fin aed valmis 1590 aastal ning on vanim säilinud aed Iraanis. Jätkame sõitu Teherani ning teeme peatuse Imam Khomeni mausoleumi juures. Majutume hotelli Teheranis. Ööbimine Teheranis.

 

 

10 päev 

 

Tagasilend

 

Lahkume hotellist ja sõidame grupi transfeeriga lennujaama, lend koju.

 

 

 

 

 

 

 

 

HIND:  2550 eurot ühe reisija kohta, kaheses toas.

HINNAS:

 

  1. Lennupiletid Tallinn-Teheran-Tallinn
  2. Lennupilet siselennule Teheran-Shiraz.
  1. Majutus hotellides 3 või 4 * 
  1. Hommiku ja lõunasöögid.
  1. Sissepääsutasud vaatamisväärustele.
  1. Eesti keelne reisijuht 24 h ja kohalikud inglise  keelsed giidid.
  1. Kogu kohapealne transport

Lisandub:

  1. Viisa tasu 75 eurot.
  2. Soovi korral ühene majutus hotellis 370 eurot

  

Lisainfo:

Eesti kodanik vajab Iraani reisimiseks viisat. Viisa vormistamiseks on vajalik kehtiv pass, mis kehtib vähemalt 6 kuud peale reisilt naasmist. Passis ei tohi olla Iisraeli sisenemise templeid.

Islami tavadest lähtuvalt peavad naised reisil olles katma oma pea rätikuga, mis varjaks ka kaela ning kandma riideid, mis kataksid puusad ja käevarred. Riietuseks on soovitav kanda, mitte neoontoone. Iraan on alkoholivaba maa ja alkoholi kaasa võtmine reisile on keelatud.

 

Margit Aasmäe

Margit on enamuse osa oma elust töötanud turismi alal ning reisimine on tema jaoks kaks ühes – nii igapäevane töö, kui põnev hobi. Giidina gruppide juhtimine, on viinud ta elama erinevatesse maailma paikadesse nagu Egiptus, Kreeka, Türgi ning Tuneesia. Omal käel Ameerika ja Euroopa avastamine, on andnud lisaks grupireiside korraldamisele, ka seljakotiränduri kogemuse.

Viimase aasta on ta sõbrunenud Iraaniga. Pärsia päike, rõõmsameelsed inimesed ja avastamata maailm, teevad Iraanist koha, kuhu koos tagasi minna.

Reisimise kohta ütleb Margit, et ootamatused teevad reisi põnevaks ning nii saad ennast proovile panna. Võõras keskkonnas on tarvis suhelda inimestega nii, nagu suhtleksid oma sõbraga, siis avanevad sulle kõik uksed. Loomult on Margit väga sõbralik ja hea suhtleja ning tema peale võib alati kindel olla. Mitmekülgse inimesena tunneb Margit huvi veel fotograafia vastu ning reisidelt tuleb ta tagasi alati suure fotopagasiga. Veel ütleb ta: We travel not to escape life, but for life not to escape us.

Erik Niinemaa

Erik on reisifoorumi Trip.ee toimetaja, rändur ja eksootilise traditsiooni huviline. Rännakud on viinud teda Aasiasse ja Lähis-Itta – Hiinas, Indias, Nepaalis ja Iraanis. Olgu selleks Ladakhi mäestik, Shanghai suurlinna kaos või Kathmandu org, oskab ta alati leida tasakaalu kohaliku kultuuriga, tuletades meelde kuulsat fraasi: „Roomas käitu roomlasena.“

Aasias ning Lähis-Idas on alati võimalus oma probleemile selgitust saada ja rõõmu jagada, kogukonnast lähtuvalt. Tugevad peresidemed, suur lugupidamine vanemate vastu, sõbralikkus, rõõmus meel ja valmisolek olemasolevat võõraga jagada, on see, mis ikka ja jälle meelt ülendab. Aasia ja Lähis-Ida on värskendav ja inspireeriv kogemus, igale läänlasele.

Traditsioonid nõuvad aga ka etiketi tundmist. Sellesse on Erik süüvinud ning on suurepärane reisijuht Eesti reisijale.

Ole kursis põneva reisiinfoga

Pane siia oma meiliaadress ja oled toimuvaga kursis,Liitu uudiskirjaga!