Vaata pilte

Uganda

Uganda mägigorillad ja päris Aafrika

kuupäevad kokkuleppel
Uganda mägigorillad ja päris Aafrika

Uganda – päris Aafrika ja mägigrorillad 

Miks Uganda?

Uganda naine kohvi korjamasWinston Churchill ütles aastal 1907 Uganda kohta „Aafrika pärl“.

Aastal 2011 ütleb Lonely Planet, et „Uganda on kokkuvõetud Aafrika, kus parim, mida kontinendil on pakkuda, on kokku pakitud ühte väikesesse, aga vapustavasse riiki.“

Lisaks tavalisele inimesi vapustavale kogemusele, mida turistid Ugandast saavad, näeme meie veel oluliselt sügavamale. Kuidas kohalikud inimesed elavad? Mida mõtlevad? Mida ootavad elult ja oma lastelt? Kuidas suhtuvad demokraatlikku riiki, mis Eesti mõistes pole kindlasti demokraatlik?  Milline on sealsete naiste elu, kui kummalised võivad olla mõne hõimu ilusümbolid ja miks ei või nad kanda midagi, mis põlvi ei kata?

Aafrika on teistsugune kui Eesti, isegi väga teistsugune. Ole selleks valmis ja Uganda külastamisest võib saada sinu elu parim reis. Kui Sa sooviksid, et asjad oleksid täpselt samamoodi nagu kodus, siis sa ei tulekski ju reisile, eriti just sellele.

HOIATUS! Mark Twain on öelnud, et reisimine võib saada saatuslikuks eelarvamustele, kitsarinnalisusele ja piiratud maailmapildile.

Siisi Saetalu poolt kirjutatud artikkel  Uganda kohta Estravelleris

Kas oleks põnev teada saada millised meie, inimesed võiksime olla kui meie geenid oleksid vaid 2% teistsugused. Just ainult niipalju erinevadki meist Rwandas ja Ugandas elavad mägigorillad, keda tänaseni on alles vaid ligi 800 isendit. Meie Uganda reisi üheks tippsündmuseks on kohtumine väljasuremisohus mägigorilladega. Vaata siit lähemalt mägigorillade kohta

 

 

Päev 1

Väljalend Tallinnast

Päev2

Saabume Entebbesse. Uganda endisesse pealinna, mis ühtlasi on kõige euroopalikum Uganda linnadest. See on hea koht pehmeks maandumiseks ja aklimatiseerumiseks. Lisaks linnaga tutvumisele on meil võimalus pista varvas Eestist suuremasse Viktooria järve, kus ujuda ei ole soovitav. Samuti võtta välja sularaha ja soetada mahaunustatud tarvikuid kohalikust kaubandusvõrgust.

Päev 3

Kampala. Ees ootab jalutuskäik Uganda praeguses, ligi 1000m kõrgusel merepinnast olevas pealinnas. Vaatame, kas Aafrika üks rahulikumaid pealinnu on ikkagi rahulik. Teel astume läbi paarist koolist ja saame teada, kuidas näeb välja Uganda haridussüsteem seestpoolt. Kui aega jätkub, külastame ka päris turgu, kus käivad peamiselt kohalikud. Fotoaparaat tuleb kogu aeg valmis hoida, sest teele võivad jääda huvitavad sõidukid. Päeva lõpetame mäenõlval paikneva katoliku kiriku terrassil päikeseloojangut imetledes. 

Päev 4

 Jinja, Niiluse läte. Väljasõit Jinjasse, Uganda suuruselt teise linna ja turistide lemmiksihtpunkti. Tutvume kohviprojektiga, kaeme milline näeb välja Robusta kohvitaim, mis mõningate müütide kohaselt just Ugandast pärinebki. Pärastlõuna veedame paadiga Niiluse lättel, mis meie alt 6500 kilomeetrit edasi voolab ja läbi Sudaani ning Egiptuse lõpuks Vahemerre suubub. Kui liiklusummik takistuseks ei saa, siis naudime õhtul Kampalas noorte muusikute etteastet rahvusteatris.

Päev 5

Nansana, Kampala eeslinn- Uganda riigi eelarvest tuleb 30-40% välisabist, seepärast tutvume ühe rohujuure tasandi MTÜ’ga, kes räägib miks asjalood just nii on ja, kas arenguabi on alati või üldse hea. Esitame küsimuse, miks väga paljud kohalikud töötavad vabatahtlikena? Teeme jalutuskäigu Kampala eeslinnas, kus linn läheb üle maaeluks. Kui jõuame, võtame päikest ja käime ujumas Kavvumba Recreation Centre basseinis ja samal ajal näeme, kuidas kohalikud edukad lõõgastuvad

Päev 6

Kampala. Külastame Uganda ainukest muuseumi. Arutleme, mille poolest erineb Uganda erivajadustega inimeste olukord Eestist ning uurime, mis rõõmud ja mured käivad kaasas pisikese äri alustamisega Aafrikas. Õhtul naudime maailmakuulsa Ndere Kultuuritrupi etteasteid.

Päev 7

Lake Mburo Rahvuspark. Ületame ekvaatori jätkates reisi lõuna poolkeral. Pärast poolepäevast autosõitu on vaev end ära tasunud, Lake Mburo rahvuspargis näeme paadisõidul esimesi jõehobusid ja krokodille ning aukartusäratavalt rikkaliku linnuriiki. Fotoaparaadi patareid peavad olema laetud, sest juba parki sisenedes võime kohtuda sebrade, piisonite ja antiloopidega. Eritellimusel on võimalik minna järgmisel varahommikul kohaliku giidiga jalgsi safarile kohtumaks rahvuspargi elanikega nende loomulikus keskkonnas. Taolisi rahvusparke on Aafrikas piiratud arv. Majutus rahvuspargis. 

Päev 8

 Kabale. Poole päevatee kaugusele jääb tüüpiline ja sümpaatne väikelinn Kabale, kus julgemad võivad proovivad jalgrattatakso teenuseid. Täiendame matkavarusid ja seejärel viib mootorpaat meid paariks ööks Lake Bunyoni väikesele Amagara saarele.

 Päev 9-10

 Lake Bunyoni. Tõeline puhkus, ujume, päevitame, loeme raamatut. Aerutame puutüvest tehtud kanuuga lähimale saarele, kus kohalikud lapsed koolis käivad.

 Päev 11

Bwindi ja mägigorillad. Uganda reisi üheks tippsündmuseks on kohtumine väljasuremisohus mägigorilladega. Kuni päevase jalgsimatka preemiaks saame veeta 45 minutit selle unikaalsest liigist vaid käesirutuse kaugusel ning imestada, et kas meie geenid nendega on tõesti nii erinevad, erinevus on 2%. Sinu külastus on oluline, et tagada selle suurepärase liigi säilimine, maailmas on järgi umbes 800 mägigorillat. Vaata siit lisaks mägigorillade kohta

 Päev 12

Queen Elisabethi Rahvuspark. QENP on koduks 600 linnu- ja ligi 100 imetajate liigile. Õhtusel paadisõidul kohtume ilmselt elevantide, pühvlite ja inimestele kõige ohtlikemate - jõehobudega, vastukaaluks üritame varahommikusel safaril näha lõvi.

Külastame rahvuspargi territooriumil asuvat uskumatult algelist kaluriküla.

 Päev 13

Kibale Rahvuspark ja šimpansid. Võtame ette pikema jalutuskäigu ja tutvume paari-kolme unikaalse kraatrijärve ja teeistandusega. Võimalus supelda. Varahommikul matkame läbi Kibale vihmametsa, lootuses sörkida mõnda aega šimpanside sabas. Kui veab, kohtume 5-6 eriliiki primaatidega.

Päev 14

 

Tagasiteel Kampalasse peatume põgusalt sümpaatses linnakeses Fort Portal. Ees on pikem sõit ja vahepeal täiendame oma varusid ostes kohalikelt kaupmeestelet puu-ja juurvilja. 

Päev 15

Kiire suveniiride ost. Hüvastijätt. Ärasõit. Pisarad.

- Uganda reisil tuleb alati valmis olla üllatusteks – ilma nendeta poleks Aafrika lihtsalt Aafrika. Kõik lõpuks sujub, aga kõik ei pruugi minna nii nagu alselt plaanitud. Seda ohtu ei ole, et pärast poleks millestki kodus rääkida.☺

Päev 16 

Saabumine Tallinnasse

 

Hind al 3100€ - kohapealne programm majutusega kahestes tubades.

 See hind ei sisalda rahvusvahelisi lende ja võimaldab leida igaühel endale sobiv või soodushinnaga lennupilet marsruudil Tallinn- Entebbe-Tallinn. Kui soovite paketti koos rahvusvaheliste lennupiletiga, siis on selle hind 4200€.

Kohapealne pakett sisaldab:

  • Majutust koos hommikusöökidega. Hotelle on erineva tasemega- mõnel korral kaunid ja imeilusa looduse keskel, teinekord lihtsamad, kuid alati oma dushiga.
  • Kogu kohalikku transporti ja programmi
  • sissepääsutasusid rahvusparkidesse, sealhulgas eksklusiivsele gorillade vaatlusmatkale
  • kohalikke giide
  • 24h Siisi Saetalu, kui rühmajuhi teenust :)
  • panust Uganda puuetega inimeste elu parendamiseks

Reisi üldtingimused

Siisi Saetalu

Siisi on hariduselt sotsiaal- ja kultuurantropoloog, kelle huvi maailma mitmekesisuse vastu on meelitanud teda elama, õppima ja inimeste elu jälgima mitmetesse riikidesse. Siisi on uurinud rahvusvaheliste üliõpilaste elu Taani ühiselamus ning Lääne-Aafrika immigrantide elu Itaalias. Südamevalu globaalsete probleemide pärast on juhtinud ta tööle arengukoostöö ja maailmaharidusega tegelevasse MTÜsse Mondo.

Siisi Saetalu

Lisaks turistina ringirändamisele elas ja töötas Siisi Ugandas vabatahtlikuna ning avas oktoobris 2012 erivajadustega noortele esmase töökogemuse saamiseks kohviku Pop Up. Vaata siit Siisi blogi elu kohta Ugandas

ja lisaks ka kohviku saamislugu Pealtnägijas  .

Siisi töö ja reisimine Ugandas on läbi põimunud kriitilise pilguga arenguriigi ühiskonna tundma õppimisega: kuidas suhtlevad omavahel eri hõimud, mida ootavad inimesed riigilt, oma perekonnalt, mis mõju on sel kõigel ja arenguabil Aafrika tulevikule?

Ole kursis põneva reisiinfoga

Pane siia oma meiliaadress ja oled toimuvaga kursis,Liitu uudiskirjaga!