Mägigorillad – meie vanemad vennad

mägigorillaMägigorillad – meie vanemad vennad Ugandas.

Kas oleks põnev teada saada millised meie, inimesed võiksime olla kui meie geenid oleksid vaid 2% teistsugused. Just ainult niipalju erinevadki meist Rwandas ja Ugandas elavad mägigorillad, keda tänaseni on alles vaid ligi 800 isendit.

Oma päevase matka käigus saame näha mägigorillasid oma looduslikus elupaigas Bwindi metsas. Iga päev lubatakse sinna vaid väga väike arv külastajaid, et mägigorillasid liigselt mitte segada. Aeg-ajalt võib aga minna sootuks teisiti- kaitseala ei ole piiratud aiaga ja mägirorillade pered liiguvad vabalt ringi ja oma rännakutel võivad hoopis nemad inimeste juurde sattuda. Meie suhtes on nad sama uudishimulikud kui meie nende suhtes. Allpool südantsoendav video – loodusega silmitsi ei tea kunagi ette, mis üllatused varuks on

 

Mägigorillad

Tavaliselt on isased mägigorillad kaks korda suuremad kui emased, nad võivad kasvada kuni 2 m pikkusteks ja kaaluda üle 200kg. Nad on väga tugevad, musklilised ja pikkade kätega. Keegi on neid võrreldes öelnud, et üks isane mägigorilla on sama tugev kui 10 ameerika jalgpallurit või 10 kõige tugevamat poksijat(isegi kui viimased kaustavad steroide). Isaseid kutsutakse ka silverbackideks‘- hõbeselgadeks- seda tänu nende seljakarvade värvusele, mis täiskasvanuks saades muutub hõbedasemaks.

Enamasti loomaaedades nähtud gorillad ei ole mägigorillad vaid Aafrika lääneosast pärit gorillad. Mägiorillad on kohastunud eluga kõrgemal, mägedes ja kuna seal on ka aega ajalt jahedam on neil ka pikem karv.

Enamasti mägigorillad puude otsa ei roni, välja arvatud nii nagu inimlastegi puhul, teevad seda lõbu pärast gorillalapsedJ

Enamsti toituvad mägigorillad suures kogustes lilledest, lehtedest, puuviljadest, söödavtest juurtest ja erinevatest võusdest. Täiskasvanud gorilla võib süüa päevas kuni 35 kg erinevat toitu.

Kuna Ugandas on aastaringselt päevavalgus hommikul kl 6st õhtul 7-ni, siis on ka mägigorillade päev 6-st -7-ni. Lõuna paiku teevad nad enamasti ühe väikese uinakuJ . See on ka aeg, kui grupp omavahel sotsialiseerub. Õpetatakse ja mängitakse gorillalastega.

Gorilladel ei ole kindlat terrritooriumi, iga päev liiguvad nad toidu otsingul ringi ja õhtu saabudes teevad iga kord magamiseks mõnusa pesa okstest ja lehtedest. Mõnede inimeste arvates, kel on õnnestunud neid näha on need üsna mõnusad voodid, kuhu võiks isegi magama pugeda.

Mägigorillad elavad gruppides, mis võivad oma suuruselt olla väga erinevad – 2- 30või 40 isendit. Enamasti on aga ühe grupi suuruseks umbes 10 gorillat. Emastel mägigorilladel sünnib enamasti korraga 1 beebi ja elu jooksul mitte rohkem kui 4-6 gorillabeebit. Mägigorillad elavad 40 kuni 50 aastaseks.

Päris põnev on ka mägigorillade omavaheline suhtlus – nad kasutavad selleks enamasti erinevaid hääitsusi – mõirgeid, hüüdeid, hõikeid ja muid ligi 25t erinevat häälitsust.

Kuna gorillad on nii suured ja tugevad, siis tekitab see ka küsimuse, kas gorillad inimestele ohtlikud ei ole ? Tegelikult on nad väga õrnad ja hellad ning pigem häbelikud. Lisaks on Ugandas elavad mägigorillad harjunud nägema ka inimesi.

Samas, nagu enamus metsloomi, kui nad tunnevad ohtu endale või oma perele- karjale, siis isased ründavad. Näiteks kui kaks gorillade grupi kohtuvad, ei ole harvad juhused, kus isased peavad omavahel maha võitluse, isegi kuni ühe surmani.

Mägigorillade kõige suuremaks vaenlaseks on inimene – enamasti tänu sellele, et hävinevad mägigorillade looduslikud elupaigad – mägistelt metsaaladelt on aastatepikku päris palju metsa maha võetud. Lisaks ka salaküttimine. Tänaseks on Uganda valitsus, eelkõige siis nende looduskaitse läbi viinud palju haridusprogramme kohalike seas ning mägigorillade arvukus pigem tõuseb kui kahaneb. Ka saavad kohalikud külad osa gorillasid vaatama tulnud turistide tuludest endale- ka see on andnud oma efetkti mägigorillade arvukuse säilitamisel. Gorilladele on ka väga ohtlikud inimeste poolt nende elupaika toodud viirushaigused. Ehk kehtib väga range kord – viirushaigustega inimesi ei lubata mägigorillade elupaika.

 

Ole kursis põneva reisiinfoga

Pane siia oma meiliaadress ja oled toimuvaga kursis,Liitu uudiskirjaga!